Chrome’da Karanlık Mod Nasıl Yapılır?

Chrome karanlık modu, standart beyaz arayüzünü siyah ve gri tonlarına değiştiren web tarayıcısı için yeni bir görünümdür – ancak bu neden önemlidir ve nasıl etkinleştirebilirsiniz?

Chrome karanlık modunu seçmenin birkaç nedeni vardır. Mobil cihazlarda belki de en büyük faktör pil ömrüdür. Telefonunuzun ekranı çok fazla güç kullanıyor ve 2018’de Google’ın kendisi daha koyu arayüzlere sahip uygulamaların parlak, beyaz muadillerinden daha az enerji kullandığını doğruladı .

Karanlık modu seçilmesi de daha az mavi ışığa maruz demektir uyku yeteneğinizi etkileyebilir . Uyku eksikliği sizi yorgun ve huysuz hissetmekle kalmaz, aynı zamanda obezite, yüksek tansiyon, diyabet ve kalp hastalığı ile de ilişkilidir .

Sonucunda, havalı görünüyor. Google’ın Materyal Tasarımı dili ve Facebook’un en son yenilemesi hem çok parlak hem de beyazdır ve karanlık moda geçmek canlandırıcı bir değişiklik yapar. Bu nedenler sizi cezbetmek için yeterliyse, Windows, macOS, Android ve iOS için Chrome’da karanlık moda nasıl geçeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Bazı tarayıcıların (Firefox gibi) aksine, açma-kapama için basit bir tuşu yoktur ve Chrome’un karanlık modu her işletim sistemi için farklı bir şekilde etkinleştirilir.

Bu nedenle, Windows, macOS, iOS, iPadOS veya Android için Chrome için karanlık modun nasıl etkinleştirileceğini açıklayan bu kılavuzu bir araya getirdik. Ayrıca, Chrome’un resmi olarak desteklemeyen web sitelerinde karanlık modu ‘zorlamak’ için nasıl kullanılabileceğini göstereceğiz ve tüm çevrimiçi deneyiminizi dönüştürebileceğiz.

Windows 10 için Chrome Karanlık Mod Açma

1. Ayarlar menüsüne girin, ‘Görünüm’ü seçin’ Temalar’a tıklayın ve ‘Varsayılan uygulama modunuzu seçin’.

2. Bunu ‘Just Black’ olarak değiştirin; Chrome da dahil olmak üzere yerel karanlık moddaki tüm uygulamalar renk değiştirir. Tarayıcınızı yeniden başlatmanıza gerek yoktur.

MacOS için Chrome Karanlık Mod Açma

1. ‘Sistem Tercihleri’ni açın,’ Genel’i tıklayın, ‘Görünüm’ü seçin.

2. ‘Karanlık’ seçeneğini seçin. Windows’ta olduğu gibi, doğal karanlık modu olan tüm uygulamalar sizden başka bir giriş yapmadan otomatik olarak değişecektir.

Android için Chrome Karanlık Mod Açma

1. Karanlık mod, Android için Chrome’da hala deneysel bir özelliktir, bu nedenle bazı tasarım öğelerinin biraz garip görünebileceğini unutmayın. Etkinleştirmek için tarayıcının adres çubuğuna chrome: // flags yazın.

2. ‘Bayrakları ara’ kutusuna dokunun ve işi karanlık girin . Burada iki seçenek bulacaksınız: ‘Android web içeriği karanlık modu’ ve ‘Android Chrome UI karanlık modu’. İlk seçeneği etkinleştirirseniz Chrome, bir sitenin geliştiricilerinin karanlık bir sürüm oluşturup oluşturmadığını tespit eder ve otomatik olarak seçer. Koyu bir sürüm yoksa, tarayıcı sitenin renklerini tersine çevirir. İkinci seçeneğin etkinleştirilmesi, tarayıcı arayüzünün kendisinin kararması anlamına gelir.

3. Bu seçeneklerin her birinin altındaki açılır menüye dokunun ve ayarı ‘Etkin’ olarak değiştirin, ardından Chrome’u yeniden başlatın.

4. Şimdi ayarlar menüsünü açın, ‘Temalar’a dokunun ve’ Koyu’yu seçin. Temalar seçeneğini göremiyorsanız, Chrome’u yeniden başlatın ve görünmesi gerekir.

İPad veya iPhone için Chrome Karanlık Mod Açma

Google, iOS’ta Chrome için karanlık bir mod yayınlamadı, ancak devam eden bir çalışmadır ve tarayıcının bir sonraki büyük güncellemesiyle kullanılabilir hale gelebilir. Bu makaleyi, geldiğinde etkinleştirme talimatları ile güncelleyeceğiz. Şimdilik, benzer bir etki elde etmek için Ters Çevir özelliğini kullanabilirsiniz.

1. ‘Ayarlar’ı açın ve’ Genel> Erişilebilirlik> Konaklama yerleri’ni seçin.

2. Cihazınızın ekranındaki her şeyin rengini tersine çevirmek için ‘Klasik Ters Çevir’ veya resimleri yalnız bırakmak, ancak diğer her şeyi ters çevirmek için ‘Akıllı ters çevir’ arasında geçiş yapın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir