VPN Nedir? Ne işe yarar?

Bu devirde VPN kullanmayan sayısı bir hayli azaldı. Koca koca şirketlerden bireylere kadar herkes VPN kullanır oldu. Peki VPN nedir? Ne işe yarar bu meret?

Sanal özel ağ veya VPN, bir aygıttan ağa Internet üzerinden şifrelenmiş bir bağlantıdır. Şifreli bağlantı, hassas verilerin güvenli bir şekilde iletilmesini sağlar. Üçüncü kişilerin nerelerde gezdiğinizi görmesini engeller ve kullanıcının uzaktan gizlice gezinmesini sağlar. VPN teknolojisi kurumsal ortamlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde VPN’i daha çok kısıtlama olduğu zamanlarda kullanıyoruz. Herhangi bir web sitesine erişemediğiniz de VPN ile rahatlıkla o web sitesine girebilirsiniz.

Neden bir VPN’e ihtiyacım var?

VPN’i bir çok amaç için kullanabilirsiniz. Örneğin; IP adresinizi gizleyebilirsiniz aynı zamanda VPN çevrim içi verilerinizi şifreler ve havalimanlarında ya da herhangi bir yerde ücretsiz Wi-Fi kullanırken kişisel bilgilerinizin güvenli kalmasını sağlar. Yukarıda da dediğimiz gibi VPN kullanarak yasaklı sitelere giriş yapabilirsiniz.

VPN’den kim faydalanabilir?

VPN’den herkes yararlanabilir ama yinede aşağıdaki saydığımız insanlardan biriyseniz kesinlikle VPN kullanmanızı öneririz.

Gizlilik tutkunları: VPN, internette gezerken üçüncü kişilerin yaptığınız eylemleri görmesini engeller. Tamamen gizli kalırsınız.

Güvenlik meraklıları: Eğer iyi bir VPN hizmeti alıyorsanız, oldukça güvenli olacağınıza eminiz. VPN açıkken sürekli yaptığınız hareketler şifrelenir.

İnsan hakları aktivistleri: Bazen internette yaptığı paylaşımlardan dolayı ceza alan kişileri duymuşsunuzdur. VPN kullanarak kendinizi gizleyebilirsiniz.

Hırslı oyuncular: Zaman zaman oyunlar ilk başka ülkelerde piyasa sürülür. Bu durumda VPN’i kullanarak o ülkedeki oyunu herkesten önce erişebilirsiniz.

Film ve dizi fanatikleri: Netflix gibi platformlar ülkelere özel dizi ve film çıkarabiliyorlar. VPN olmasaydı bu dizi ve filmleri izlemenin tek yolu o ülkede olmanız gerektiğiydi, VPN ile bütün dünya sizin.

Torrent meraklıları: Doğru sitelerden indirme yapılmadığında Torrent virüs kaynağıdır. VPN kullanarak ve güvenli torrent sitelerinde gezerek korunabilirsiniz.

VPN nasıl çalışır?

Her ne kadar karmaşık bir yapısı olsa da 4 adımda VPN çalışma mantığını anlatabiliriz.

 1. DNS isteği: VPN açtıktan sonra ilk önce DNS isteğinde bulunulur. Böylelikle VPN sunucusunun IP adresini almış olursunuz.
 2. Gizli anahtarlar: IP adresi alındıktan sonra gizli anahtarlar meydana çıkar. Bundan sonraki adımlarda bu anahtarlar oldukça önemlidir.
 3. Güvenli kanal: Oluşturulan özel gizli anahtarınız ile size özel bir kanal oluşturulur.
 4. Veri şifrelemesi: Artık bütün verileriniz şifrenlemeye başlanır.

VPN protokolleri

VPN protokolleri VPN için oldukça önemlidir. Bu protokoller ile VPN sunucularına bağlanırsınız. Bir çok VPN protokolü vardır. Bunlar;

 • OpenVPN
 • IKEv2
 • PP2P ve LT2P
 • IPSec
 • Transport Layer Security
 • Secure Shell (SSH) VPN
 • Wireguard

Tabi yukarıdaki protokoller işin teknik kısmı siz bunlarla ilgilenmezsiniz. Sizin işiniz uygulama yada bir eklenti indirerek VPN ayrıcalıklarından faydalanmaktır.

VPN nasıl kurulur?

VPN kullanmak olukça basittir. Yukarıda da dediğimiz gibi bir çok VPN uygulaması ve eklentisi vardır. Örneğin: Firefox kullanıyorsanız en iyi Firefox VPN eklentilerine bir göz atabilirsiniz.

Chrome kullanıyorsanız en iyi 10 Chrome VPN eklentilerine bir göz atabilirsiniz.

Android ve İOS tarafında ise bir çok uygulama vardır. Play Store yada Apple Store’a VPN yazarsanız, bir ton VPN uygulaması görebilirsiniz.

VPN dışında alternatifler var mı?

vpn nedir, vpn ne işe yarar

VPN dışında kullanabileceğiniz alternatifler tabi ki vardır. Bunların başında Proxy kullanabilir yada Tor gibi bir tarayıcı kullanabilirsiniz. Veyahut DNS ayarlarınız ile oynayabilirsiniz. Bkz: Yasaklı sitelere giriş DNS ayarları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir