Instagram Para Kazanma Rehberi | Hangi Ürün Satılır? | Kaç Takipçi Gerekir?

Instagram son dönemin yıldız sosyal medya platformu olarak para kazanmak isteyenler için de önemli fırsatlar sağlıyor.

Instagram Para Kazanma Rehberi | Hangi Ürün Satılır? | Kaç Takipçi Gerekir?

Instagram’dan para kazanmak son dönemde fazlası girişimci ve yatırımcının ilgiini çeken konular arasında yer alıyor. Ev hanımlarının bile aylık binlerce lira para kazanabildiği bir platform olan Instagram’da derhal derhal her ürüne yönelik satış fırsatları bulunuyor. Eğer siz de Instagram’dan satış gerçekleştirme ya da reklam alarak gelir sağlamak istiyorsanız, sizler amacıyla harika bir rehber hazırladık.

Instagram’dan para kazanmak amacıyla en mühim ve en çok sarfedilen teknik reklam olsa da, satış merkezli olarak çalışmak size daha az sermayeye ve daha süratli bir başlangıca sahip kılar. Çünkü reklam alabilmek amacıyla bir hesabın takipçisini artırmanız lazım olur ve bu yüksek çaba ile bile aylar hem de seneler alabilmektedir. Hem de fazlası vakit bu proses amacıyla diğer sayfalara da reklam sunarak para harcamanız lazım olur. Fakat satış merkezli bir butik hesabını açmak ve satışa başlamak amacıyla ciddi bir yatırım ya da bekleme süresine lüzumsiniminiz yok. 100 takipçili bir hesapta bile haftalık 5-10 sipariş alabilmek mümkün.

20 – 30 BİN LİRA PARA KAZANAN VAR

Instagram halihazırda Türkiye’de en çok sarfedilen sosyal medya platformları arasında yer alıyor. Hal bu türyken bu topluluktan para kazanmak isteyen girişimciler, sayfalar vasıtasıyla ürün satışına yöneldi. Bazı büyük sayfalar doğrulusunda bile oluşturulan ürün satışı, kimi sayfalara aylık 20 – 30 bin lira para kazandırmaktadır. Büyük sayfaları olmayan yada büyük sayfalara reklam vermeyen ve butik olarak adlandırılan ufak 5 – 10 bin takipçili sayfalarda da fazlası girişimci ürün piyasalıyor fakat bu hesapların çok çok satış elde ettiğini söylemek zor. Yine de ilgi çekici ve aranan mamülleri satan butik hesaplarda günlük  5 – 10 sipariş alındığını belirtelim.

NE SATILIR?

Instagram’da şuanda en çok satılan ürünler;

 • Ayakkabı
 • Elbise
 • Takı & Aksesuar
 • Cep Telefonu Kapakları
 • T-Shirt
 • Çeşitli Kozmetik Ürünleri
 • Organik ve Yöresel Ürünler

Bu mamüller halihazırda binlerce sayfa sahibi doğrultusunda her gün satışa konuluyor. Çok süratli bir şekilde satılan bu mamüllere yönelmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü halihazırda bu mamüllerin ciddi bir piyasa potansiyeli var ve sektöre yeni oyuncu çok basitlıkla girebiliyor. Çünkü bir sayfadan rastgele bir ürün alan bir müşteri, değişik mamüllere de yönelmeye başlıyor. Her vakit aynı marka ayakkabı giymek istemeyeceğimiz gibi, değişik mamüllere de yönelmek çok doğal. Bu amaçla bilhassa girmek dilediğiniz ürün amacıyla sayfalarda incelemeler yapın. Herkes X Marka ya da X Model ayakkabı piyasalıyorsa, siz değişik marka ya da modellere yönelin.

İLK ETAPTA NE YAPACAĞIZ?

instagram

Instagram’da satılabilecek bir ürün buldunuz ve satışa başlamak istediğinizi varsayarsak eğer yapacağınız adımlar şu şekilde olmalı:

 • Bir Instagram hesabı açın
 • Hesabınıza güzel ve şık bir isim verin. Kardeşler Ayakkabı yerine Kardeshoe bile daha ilgi çekici ????
 • Hesabınız için güzel bir profil fotoğrafı ve adres – telefon gibi bilgilerinizin bulunduğu bir açıklama yazın
 • Hesapta satışa başlamadan önce en az 50 – 60 tane içerik girin. Komedi, video veya nasıl yapılır tarzı şeyler olabilir. Sonrasında bi 50 – 60 tane de ürünlerinize yönelik fotoğraflar koyun. Sayfanızın dolu gibi görünmesi lazım.
 • Ancak haliyle hiç satış yapamayacaksınız çünkü takipçiniz yok. İlk etapta özellikle 1-2 ay takibe takip yapmanız gerekiyor.
 • Instagram’da her saat ceza yemeden 80 – 90 kişiye takip isteği gönderebiliyorsunuz. Gün sonunda böylelikle yaklaşık 2 bin kişiye takip isteği göndermiş olursunuz. Bu isteklerin genellikle 4’te 1’i size geri döner. Yani yaklaşık olarak 2 binde 500 takipçiniz olur. Bazı zamanlarda bu değişiklik gösterir ancak genel ortalama böyle. Takip göndereceğiniz kişileri ONAYLI ve milyonlarca takipçisi olan hesaplardan seçmeye dikkat edin.
 • Sayfanız böylece her gün büyümeye başlar ve aylık 4-5 bin takipçiye böylelikle rahatlıkla ulaşırsınız. Ancak Instagram’da takip etme limiti 7 bin 500’dür. Bu rakama ulaştığınız zaman takip etmeyi bırakıp yaklaşık 1 haftada yine saatte 60 civarında kişi silerek hesabınızın limitini boşaltmalısınız.
 • Hesabınızı böyle büyütebilir ve hiç para harcamamış olursunuz. Ancak daha hızlı büyümenin yolları var.
 • Instagram’da büyük hesapların tamamı reklam almaktadır, bu hesaplara DM yani özel mesaj atarak reklam vermek istediğinizi belirtin. İlk etapta reklam için aşırı bütçeler harcamayın, bazen 50 TL’lik reklam ile 10 sipariş alırken, 500 TL’lik reklam ile hiç sipariş alamayabilirsiniz. O nedenle aceleci olup önce çok büyük sayfalara reklam vermeyin, 200 – 300 bin takipçisi olan hesaplarda reklam 100 lira civarındadır, daha fazla para vermeyin. Bu hesapları deneyerek en çok sipariş alabileceğiniz hesapları belirleyin. Dolandırılmamaya da ayrıca dikkat edin, reklam vereceğiniz hesabın sahibinin mutlaka telefonunu isteyip, telefonla da arayın.
 • Ayrıca direkt olarak Instagram’a da kredi kartınız veya faturanız üzerinden de reklam verebilirsiniz. Performansını görmesi açısından ara ara 5-10 TL’lik reklamları denemenizi öneriyoruz, sipariş alabilirseniz bu rakamı artırabilirsiniz.

Bu adımlar ile Instagram’da satışa başlayıp 6-7 ay sonra her gün derli toplu olarak 10 – 20 sipariş alan girişimciler var. Burada mühim birtakım noktalar var, hesabı her şekilde büyütürsünüz asıl problem o değil, bu işin mühim incelikleri var.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

instagram

 1. Instagram’da bugün en çok satış yapan hesaplarda en dikkat çekici şey, ürünü doğru pazarlamaktır.
 2. Bir ürünü doğru pazarlamanın en iyi yolu onu ilgi çekici göstermektir. Bu sizin yeteneklerinize becerilerinize ve akıl yürütmenize bağlıdır. Örneğin bir çok satış hesabı ürünlerin fotoğraflarını çok kaliteli ve dikkat çekici bir şekilde çekmektedir. Bazısı ilgi çekici kampanyalar yapmaktadır.
 3. Instagram’da bugün en çok satış yapan hesaplar en güvenilir hesaplardır. Güven sorunu asla yaşamamanız lazım, kimsenin profiliniz için kötü bir yorum yapmaması lazım.
 4. Hesaplarda satılan ürünleri çok hızlı bir şekilde müşteriye ulaştırmanız lazım. Kimse satın aldığı ürünü 1 hafta beklemek istemez. Ürünü kargoya hızlıca verin.
 5. Ayrıca kesinlikle kapıda ödeme şansı sunmanız lazım. Bir kere kapıda ödeme alarak ürününüzden memnun kalan bir müşteri sonrasında havale – eft veya kredi kartı ile ödeme seçenekleri için size daha fazla güvenecektir.
 6. Ürün satışı yaptıktan 1-2 hafta sonra müşterinize küçük bir SMS atarak, üründen memnun kalıp kalmadığını da sorabilirsiniz. Üründen memnun kalmadığını ifade ediyorsa ona alabileceği başka bir üründe yüzde 20 veya daha fazla indirim yapabileceğinizi söyleyin.

REKLAM ALARAK PARA KAZANMAK

instagram-reklam

Instagram’dan para kazanmanın tek yolu ürün satışı gerçekleştirme değildir, bir de reklam alarak para kazanabilirsiniz. Günümüzde işletmelerin en çok üstünde durduğu konular arasında sosyal medya geliyor, haliyla işletmeler sosyal medyaya bilhassa viral yoldan ciddi reklam bütçeleri ayırıyor. Fakat Instagram’da reklam alabilmek düşündüğünüz kadar basit olmayabilir.

Instagram’dan reklam alacak kadar mühim bir hesap sahibi olmanın 2 yolu var, bunlardan ilki yüksek takipçi sayısı, ikincisi ise değişik ve orijinal bir niş hesap.

Türkiye’de işletmeler genelde yüksek takipçiliği hesaplara reklam veriyor. Fakat sık sık Instagram’dan para kazanmak amacıyla ne kadar takipçim olmalı soruları yöneltiliyor, bu bozukluğun temel olarak net bir yanıtı yok. İlgilendiğiniz sektöre bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Mesela bir eğlence hesabı amacıyla 500 bin takipçi orta civar olarak nitelendirilebilecekken, bir mücevher sayfasında 10 bin takipçi bile ciddi bir rakamdır.

Bu hususta rakiplerinize göz atmanız yeterli. En büyük rakiplerinizin hali ne iken, siz onlara ne kadar uzaksınız? Bu size hesabınızın dşayetini anlamakta yardımcı olacaktır. Bu adımdan sonra mühim bir hesap sahibi olduğunuzu anlarsanız şayet derhal işe koyulun ve işletmelere erişerek reklam tekliflerine açık olduğunuzu belirtin. Birçok vakit bunu yapmanıza lüzum kalmadan kendileri size ulaşacaktır fakat ilk etapta biraz çaba kesinlikle lüzumli.

Reklamlar genelde içerik amacıyla veriliyor fakat içeriğe de sizin odaklanmanız talep ediliyor. Mesela bir bisiklet reklamı amacıyla size bir adet bisiklet gönderilir ya da bir bisiklet satın almanız istenir (ücreti işletme öder) ve bu bisiklet ile orijinal gibi görünen bir adet fotoğraf yada video çekip yayınlanmanız istenir. Instagram’da büyük takipçi sayfaların en çok kullandığı teknik budur.

Eğer hiç reklam alamıyorsanız, bir işletme amacıyla kendi başınıza reklam fikirlerini düşünün ve bu reklam fikirlerini kendilerine ulaştırmayı deneyin. Instagram’da birkaç reklam aldıktan sonra referanslarınız olur ve mühim düzeyde daha sık tanıtımlar almaya başlayabilirsiniz.

EN ÖNEMLİ KISIM TAKİPÇİ SAYISIDIR… PEKİ TAKİPÇİLERİ NASIL ARTIRACAKSINIZ?

1. ETKİLEŞİMDE BULUNUN

Hesabınızı açtıktan sonra ilk etapta başkalarının sayfalarında zaman harcayın, neye odaklandıklarını takip edin. Fotoğraf ve videolarını beğenin ve gerçekten dikkat çekici ve gerçekçi yorumlar yaparak insanların sizi keşfetmesini sağlayın. Özellikle alanınıza uygun hesaplar ile mutlaka etkileşimde olun, örneğin moda içerikli bir sayfanız olacaksa, sektörün en büyük moda sayfalarıyla içli dışlı olun.

2. BİR TEMA OLUŞTURUN

Instagram hesabınızda genel bir tema oluşturun, böylelikle insanların akılda kalıcı olursunuz. Temanızı genele yaymak insanların sayfanızda geçirdiği vakti de azaltabilir. Ayrıca tema oluştururken fotoğraf ve video açıklamalarınıza da dikkat etmeyi ihmal etmeyin, içerik ile uyumlu açıklamalar oluşturun.

3. SOSYALLEŞİN

Katı ve takipçilerden uzak bir izlenim edinmeyin. Yorum yapan insanlara cevap verin, hoşunuza giden yorumları beğenin. Ayrıca yorumların artması için insanlara sorular sorun.

4. ETİKET OLUŞTURUN VE BAŞKALARIN DA KULLANMASINI TEŞVİK EDİN

Instagram sosyal medyanın parlayan yıldızı ve takipçi oluşturmanın en etkili yollarından biri. Instagram’da takipçi kitlesini artırmanın ve yeni insanlara ulaşmanın en etkili yolu etiketlerdir. İçerikleriniz ile uyumlu ve insanların ilgiini çeken etiketler oluşturun ve takipçilerinizden etikete katkı yapmasını sağlayın. Elbette kendileri bunun amacıyla çok istekli olmayabilir, fakat sadık takipçileriniz bunun amacıyla harekete geçmeye hazır olacaklar. Kendilerini teşvik edin ve etiket kullanarak fotoğraf gönderen takipçileri, adlarını söyleyerek sayfanızda paylaşarak ödüllendirin.

5. YARIŞMA DÜZENLEYİN

Etkileşimi artırmayı planlıyorsanız eğer sayfanızda bir yarışma düzenleyebilirsiniz. Yarışmalar son dönemde bütün sosyal medya platformlarında çok yoğun bir şekilde kullanılıyor. Yarışmalarınızda, sayfanızı beğenip isminiz veya etiketinizi yazarak paylaşım yapan üyeleri hedef alın ve en çok beğeni alacak bir veya birkaç takipçiye ödüller verin. Örneğin ürünler için yüzde 50 indirim çeki veya direkt bir ürün hediye edebilirsiniz.

6. HİKAYELERİ KULLANIN

İnstagram hikayeleri, tüm platformda en çok kullanılan bölüm. Her gün 1 veya birkaç hikaye oluşturmayı ihmal etmeyin, hikayelerde sorular sorun, ilginç gifler veya müzikler de kullanarak hikayeleri daha çekici bir hale getirin. Hikayeler, Instagram’da takipçiler ile etkileşim kullanmanın en etkili yoludur.

7. TAKİPÇİLERİ HAREKETE GEÇMEYE TEŞVİK EDİN

Evet aynen bu kadar basit, gerçekten çok etkili bir yol. Fotoğraf ve videolarınıza direkt etkileyebileceğiniz gibi, açıklamalarda da yazabilirsiniz; Örneğin sayfamızı takip edin, arkadaşlarınızı etiketleyin, ya da bu fotoğrafı beğenin! gibi gibi…

8. COĞRAFİ ETİKETLEME YAPIN

Fotoğraflarınıza konum ekleyerek, o konuma göz atan insanların dikkatini çekerek; çok rahat bir şekilde ek etkileşim elde edebilirsiniz.

9. DİĞER AĞLARINIZ İLE BAĞLAYIN

Instagram hesabınızı diğer sosyal medya hesaplarınıza bağlayın ve diğer sosyal medya hesaplarınızdan yönlendirme yapın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir