En İyi 6 Reklam Engelleyici

Reklamlar zaman zaman hepimizin başına dert oluyor. Girdiğimiz web sitelerindeki aşırı reklam yerleşimi, biz kullanıcıları reklam engelleyici kullanmaya zorluyor. Sürekli bizi başka yerlere yönlendiren reklamlarla uğraşmak, üstüne zararlı reklamlardan bilgisayarımıza yada telefonumuza virüs bulaşması ise cabası. Tabi bu her web sitesi için geçerli değil. Mesela biz Donanım Plus’da reklamları minimum tutma çabası içindeyiz. Google ile iş birliğimiz çerçevesinde sadece güvenli reklamları yayınlıyoruz. Lafı fazla uzatmadan sizi piyasadaki en iyi reklam engelleyiciler ile tanıştırayım.

1. Adblock

adblock reklam engelleyici

Adblock esasen tarayıcı eklentisi – uzantısıdır. Dakikalar içinde kurulum yapıldıktan sonra, reklamlarını engelleyemediği web sitesi yoktur. Yıllardır reklam engelleyiciler arasında birinciliğini hep korumuş güvenilir bir reklam engelleyicidir. Youtube gibi platformlarda çıkan videolu reklamları, görsel reklamları ve metin biçimdeki reklamları kolaylıkla engelleyebilir.

Adblock’u diğer reklam engelleyicilerden ayıran en önemli şeyi ise özelleştirilebilir olmasıdır. Yani reklamları ne derece engellemesi gerektiğini söyleyebilir. Bazı web sitelerinin reklamlarını görmek istediğinizde o siteyi beyaz listeye alabilirsiniz.

Adblock’u ilk kullanmaya başladığınızda bazı reklamları engellemediğini fark edebilirsiniz. Bunun nedeni Adblock’un kabul edilebilir reklamlar programına üye olmasından kaynaklanıyor. Bunu ayarlarından bütün reklamları engelle şeklinde değiştirebilmeniz de oldukça kolaydır.

En sevdiğimiz bir başka özelliği ise; sadece reklamları engellemekle kalmaz sizi güvende tutmak için elinden gelen her şeyi yapar. Kimlik avı dolandırıcılığı gibi bir çok kötü amaçlı teşebbüsü engeller.

2. AdBlock Plus

adblock plus reklam engelleyici

Adblock Plus bir başka en iyi reklam engelleyicisidir. Kara liste ve beyaz liste gibi bir çok özelleştirme seçeneği var. Hemen hemen her girdiğiniz web sitesindeki reklamları Adblock Plus eklentisi ile engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda Adblock Plus, Android, İOS, Firefox, Chrome ve Opera tarayıcı ve platformlarına uyumludur.

Oldukça basit yapısı ile bütün kullanıcıların hiç zorlanmadan kullanılması için tasarlanmıştır. Tek bir butona tıklama ile önünüze çıkacak bütün web sitelerindeki reklamları engelleyebilirsiniz. Videolu, görsel ve metin reklamlarını kolaylıkla engelleyebilir.

3. AdLock 

adlock reklam engelleyici

Hemen her platform için özel bir yazılımı olan en iyi reklam engelleyicilerinden birisidir. Eğer bir Andorid telefonunuz varsa Adlock’u Google Play Store üzerinden indirebilirsiniz. Yada bilgisayarınızda kullanabileceğiniz bir reklam engelleyici arayışı içindeyseniz, Adlock eklentisini indirerek reklamları engelleyebilirsiniz. Yada bir Mac’iniz varsa safari için geliştirilen Adlock’tan yararlanabilirsiniz.

Adlock’a ücretsiz veya da bir miktar para ödeyerek sahip olabilirsiniz. Eklentisi tamamen ücretsizdir. Windows programı ise ücretlidir ve sadece 5 cihaza kadar kullanabilirsiniz. Sadece dediğimize bakmayın 5 cihaz da oldukça iyi bir sayı.

Youtube’da gezerken, facebook ‘ta gezerken hatta Twiter’da da gezerken Adlock sayesinde hiç bir reklama denk gelmediğinizin farkına varacaksınız. Gelişmiş yazılımı sayesinde kötü amaçlı reklamlardan sizi korur ve olası bir güvenlik zafiyetinde sizin o web sitesine bağlantınızı keser. Yani sizi maksimum derecede korumak ve reklamları engellemek için elinden geleni yapar.

4. Brave Browser

brave reklam engelleyici

Brave Browser tam anlamı ile bir reklam engelleyici değildir. Aslına bakarsanız bir Chrome gibi tarayıcıdır. Hepsi bir arada tarayıcıdır desek daha iyi sanırım. Öyle ki Brave içinde aynı zamanda kendinden önceden yüklü entegre bir reklam engelleyicisi vardır. Yani ekstra bir reklam engelleyici arayışına girmeden, Brave tarayıcısını kullanarak bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

Brave, Windows, Mac, Android ve iOS platformları için uyumludur.

5. AdFender

adfender reklam engelleyici

Aradığınız maksimum gizlilik ve en iyi reklam engelleyicisi ise AdFender’a göz atamanızı öneririm. AdFender ücretli bir reklam engelleyicisidir. Ücretsiz bir seçeneği yoktur. Ama hiç bir zaman sizden topladığı verileri başka şirketlere satmayacaktır. Bildiğiniz gibi her ücretsiz şeyin arkasında başka bir şey vardır. Ücretsiz olan yazılımlar genellikle sizden para istemese de verilerinizi isterler. Böylelikle büyük şirketlere sizin verilerinizi satarak bundan gelir elde ederler. Ücretli yazılımlar ise ücreti sizden aldıkları için şirketlere verilerinizi satmazlar.

AdFender’in engelleyemediği reklam yoktur. Her türlü reklamı kolaylıkla engeller ve size rahat bir nefes aldırır. En basitinden artık Youtube’da video izlerken saçma sapan reklamlar sizi rahatsız edemeyecek.

AdFender’in desteklediği platformlar ise şu şekildedir: Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows Vista (SP1)

6. Ghostery

ghostery reklam engelleyici

Bir başka en iyi ücretsiz reklam engelleyicisi ise Ghostery’dir. Bütün web sitelerindeki reklamları güvenle engeller ve sizi kötü amaçlı yazılımlardan korur. Aynı zamanda web sitelerini hızlandırarak daha hızlı bir gezmenizi sağlar. Android ve iOS platformları ile birlikte Chrome, Firefox, Opera, Edge ve Internet Explorer tarayıcılarında da uyumludur.

Ghostery sizinden her hangi bir ücret talep etmez ama tıpkı diğer ücretsiz reklam engelleyicileri gibi o da verilerinizi anonim olarak şirketlere satar ve bundan gelir elde eder. Ama verilerinizin satılması çok da önemli değilse gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir