Hosting ve Domain nedir? ne işe yarar?

Hosting ve Domain Nedir ? 
Hosting kelime anlamıyla da barındırma hizmeti olmaktadır. Bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir depolama alanında yani paylaşımlı sunucuda tutulmasıdır.
Hosting için hiç fikri olmayanlar açısında şöyle bir benzetme yapabiliriz.
Hosting (Barındırma)=Dükkanınız/Mağazanız/Deponuz/Vitrininiz.
Domain (Alan adı)= Markanız/Tabelanız gibi düşünebiliriz.
Biri olmadan eksik kalır ve herhangi bir işleyiş olmamaktadır. Bu sebep ile bir web sitesi yayınlayacaksanız,  ikisine de sahip olmanız gerekir.

Domain yani Alan adınız harf , sayı ve işaret karakterleri ile özelleşmiş olmaktadır. Aslında her bir Domain bir IP adresini temsil eder. IP ezberlemek akılda kalıcı olmayacağından dolayı harf , sayı ve işaret karakterler ile kolaylaştırma sağlanmıştır.
Tüm domainler ICANN tarafından denetlenmekte ve de verilmektedir.

Alan adları iki şekilde birbirinden ayrılır.
 

Global Alan adları : 
Global olan alan adları ICANN kuruluşuna kayıtlı firmalardan alınır. Bu alan adlarında ilk başvuran alır kuralı geçerlidir.
Bu ne demektir? 
Uygun gördüğünüz bir domaini sizden önce herhangi birisi başvurmamışsa üzerinize kayıt edebilirsinizFakat alınmışsa; ya alan kişi ile irtibat kurmanız gerekir ve yüksek meblağlar ödeme durumunda kalırsınız ya da farklı bir isimde yeni bir domain sorgulayarak alırsınız. Global domainlerin diğer bir özelliği ise kayıt için herhangi bir belge istenmemesidir. 
Global domainler uzantılarına göre de sınıflandırılır; en çok bilinen uzantılar .com,.net, ve .org şeklindedir.
Coğrafi veya yerli domainler:
Bu domainler de uluslar arası domainler gibi gözükse de aslında farkları bulunmaktadır. Bu domainler de tescil edildikleri ülkenin internet takı eki domainin sonuna gelir ve bazen sadece ülke eki uzantısı olur. Örneğin domaini Türkiye’den almışsanız domainin sonuna Türkiye de alan adı uzantısına .tr eklenir. Bu domainlerin tescil işlemlerini Türkiye’de ODTÜ yürütmekteydi 2019 senesi ile BTK’ya devredildi ve artık BTK tarafından dağıtımı sağlanmaktadır. Yerli domainlerde ilk başvuran alır kuralı geçerli değildir. Ayrıca BTK kendisindolan yetkiyle com.tr, k12.tr , net.tr , org.tr , gov.tr ve gen.tr uzantılarında olan domainde tescil etmektedir. Farklı bir açıdan bakarsa denick tarafından kayıt işlemi yapılan ve belge gerektiren .de uzantısı gibi yada diğer ülkelerde olan .ru , .co , .co.uk , .us ve .nl gibi uzantılarda çeşitli belge ya da şartlar taşınması durumunda tahsis edilebilmektedir. 
 
 
 
Paylaşımlı Standart Hosting 
Sunucunun bant genişliği ve fiziksel gücüne göre fazla sayıda web sitesi barındırılabilir, örnek verecek olursak; ortalama bir ev bilgisayarından oluşturulacak bir sistem 100 adet gibi web sitesi barındırılabilirken sunucu olarak üretilmiş 7/24 kesintisiz hizmet vermek için tasarlanmış yüksek kapasiteli özel makinalarda ise sitelerin standart ve yüksek yoğunluklu olmadığını düşünürsek ortalama 1000’den fazla web sitesi hesabı açılabilir.
sh.com.tr üzerinde standart hosting paketlerimizde Windows Plesk Panel ve Linux cPanel olarak 2 panel yönetimi mevcutturAsp , asp.NET gibi Windows yazılımları Plesk üzerinde , PHP yazılımlar ise cPanel üzerinde çalışmaktadır. 
 
Reseller (Bayii) Hosting 
Paylaşımlı olan hosting sunucularında bu hizmet sunulabilmektedir ve aldığınınz hosting paketi bayi paketi/reseller adı altında bulunmakta ve de yukarıda bahsetmekte olduğumuz paylaşımlı hosting sunucularında kullanılmaktadır. Tek fark size ait bir limit dahilinde bir den fazla hosting hesabını kendi panelinizden kendi kendinize açabilmenizdir. Bu planı genelde web master işlemi gerçekleştiren firmalar kullanmaktadır.
wmklubu.com üzerinde Reseller (Bayii) hosting paketlerimizde Windows Reseller Plesk Panel ve Linux WHM/cPanel olarak 2 panel yönetimi mevcuttur. Asp , asp.NET gibi Windows yazılımları Plesk üzerinde , PHP yazılımlar ise cPanel üzerinde çalışmaktadır.
 
 
WordPress Hosting 
Paylaşımlı hosting sunucularında olan wordpress hosting planı aslında standart hosting ile aynıdır. Standart hostingden ayrılan özellikleri ise şu şekildedir;
WordPress Admin paneli ile kolay site yönetimi
FTP alanına bağlanmak isterseniz sadece WordPress üzerinde ki Kısıtlanmış dosyalara erişebiliyorsunuz. cPanel vb panel erişimi mümkün olmamaktadır.
Genel olarak panel yönetimi ve kodlama bilgisi gerektirmeyen bu plan kolay erişim ve işlem isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir