Apk nedir ve Nasıl Kurulur

Bir Android cihazınız varsa, muhtemelen sürekli APK dosyası ismini duymuş olmalısınız ve muhtemelen ne olduğunu merak ediyorsunuz. Bir Android telefona uygulama yükleme Google Play Store ile sınırlı değildir. Yani Google Play Store haricinde de internetten de uygulama yükleyebilirsiniz. Bu rehberimiz de, APK nedir?, nasıl indirebilirsiniz ve nasıl kurulur ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.

Yazımızda değindiğimiz konu başlıkları kısaca şu şekilde öğrenmek istediğinize tıklayarak o konu başlığına gidebilirsiniz.

Apk Nedir?

Android Package Kit (Yani APK) Andoid işletim sistemli cihazlar için geliştirilen uygulama dosyalarıdır. Yani uygulamanın daha yüklenmemiş dosya halindeki haline APK denir. Bilgisayar kullanıyorsanız internetten bir program indiririz ya dosya şeklinde yani bir .exe dosyası, işte telefonlar içinde APK bunun gibidir. Uygulama ve oyunların daha kurulmamış dosya hali.

Google Play’den uygulama ve yada oyun indirdiğinizde aslında önce APK indirirsiniz ve otomatik kurarsınız. Bunu fark bile etmezsiniz. Haricinde bu uygulamaları ve oyunları internetten de indirebilir ve kurabilirsiniz.

Neden bir APK dosyasını internetten yükleriz?

Google Play Store’da haricinde bir uygulamayı internetten yükleyebilirsiniz demiştik. Peki neden? Bunun bir çok nedeni var. Mesela Google Play Store’da olmayan düzinelerce uygulama vardır. Bunlardan birini telefonunuza kurmak istediğinizde internetten indirme yapmalı ve APK dosyasını telefona kurmalısınız.

Ayrıca sadece olmayan uygulamaları değil, bir uygulamanın yeni bir sürümü sizin telefonunuzda çalışmıyorsa eski sürümüne dönmek içinde bu yol seçilebilir. Yani eski sürümlü bir APK dosyasını telefonunuza kurabilirsiniz. Mesela Google Play açılmıyorsa eski bir APK dosyası ile bu sorunu çözebilirsiniz.

Ama burada dikkat etmeniz gereken Google Play’de ek güvenlik önlemleri vardır ve telefonunuza virüs bulaşmaz, ama internetten yüklediğiniz bir APK dosyası ile telefonunuza virüs bulaşabilir. Banka şifrelerinizi ve sizin ekran görüntünüzü dahi bazı uygulamalar alabilir. APK dosyası kurarken iki kere düşünün.

Apk Kurma

Apk dosyasını indirmek ve kurmak çok basittir . Aşağıdaki APK kurma adımlarını uygulayarak hızlıca APK ile farklı uygulamaları telefonunuza kurabilirsiniz.

 • Her hangi bir tarayıcıyı açın ve indirmek istediğiniz uygulamanın ismini yazın ve sonuna APK dosyası indir yazın.
 • Uygulamanın APK Dosyasını her hangi bir web sitesinden indirin. Site olarak APK Mirror web sitesini kullanabilirsiniz.
 • İndirinlen dosya indirilenler klasöründedir genellikle bulun ve üzerine dokunun.
 • Sizden bir ayar yapmanız istenebilir “Bilinmeyen Uygulamaları Yükle” tarzında. Buna tıklayın ve izin verin. Yada Ayarlar> Güvenlik>Seçeneğine gidin ve Bilinmeyen Kaynaklar’ı işaretleyin. Daha yeni bir telefon kullanıyorsanız gelen alandan girmiş olduğunuz tarayıcınıza izin verin. (Mesela Google Chrome)
 • Sonrasında uygulama – APK yüklenmeye başlayacaktır.

Bilgisayardan Telefona APK Dosyasını Yükleme

İnternette APK indireceğiniz bir çok web sitesi vardır. Burada önemli olan güvenilir web sitelerinden indirmektir. Yoksa telefonunuza virüs bulaşabilir. Yukarıda da dediğimiz gibi APK dosyası indirirken ve kurarken iki kere düşünün.

Güvenle APK indirebileceğiniz birçok web sitesi vardır demiştik, bunlar Play Store kadar güvenli olmasa da kullanıcı yorumlarına bakarak indirme yapabilirsiniz.

 • Kullanıcı yorularına okuduktan ve indireceğimiz uygulama – oyunun APK dosyasına karar verdikten sonra bilgisayarınızdan APK’yı indirin.
 • Telefonunuzu bilgisayara USB kablosu ile bağlayın.
 • Telefon bilgisayara ne için bağladığınızı soracaktır. Dosya – Medya olanı seçin
 • Bilgisayarınızdan indirdiğiniz APK dosyasını bulun ve telefonda istediğiniz bir klasöre kopyalayın. Sağ tıklayın kopyalayı seçin, telefonda bir klasörün içine gelin boş bir alana tıklayın ve yapıştırı seçin.
 • Telefonunuzu açın ve kopyaladığınız klasörü bulun ve üstüne dokunarak yüklemeye başlayın. Sizden bir ayar yapmanız istenirse aşağıdaki ayarı bulun ve etkinleştirin.
 • Ayarlar> Güvenlik>Seçeneğine gidin ve Bilinmeyen Kaynaklar’ı işaretleyin. Daha yeni bir telefon kullanıyorsanız gelen alandan girmiş olduğunuz tarayıcınıza izin verin. (Mesela Google Chrome)

Apk nedir? Nasıl kurulur? Bilgisayardan Telefona APK nasıl kurulur? İnternetten APK neden yükleriz? sorularına cevap vermiş olduk. Takıldığınız ve yada yazıda anlamadığınız bir yer varsa lütfen yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin.

Diğer Android ipuçlarına Android kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir